KOMUNIKAT PLW ŚWIECIE - W SPRAWIE (ND) ORAZ (HPAI)20.03.2026

KOMUNIKAT PLW ŚWIECIE - W SPRAWIE (ND) ORAZ (HPAI)

20.03.2026

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świeciu do wszystkich hodowców drobiu na terenie powiatu świeckiego – w szczególności do właścicieli małych, przydomowych stad dotyczący rzekomego pomoru drobiu (ND) oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
 
W ostatnim czasie na terenie Polski odnotowuje się liczne przypadki zachorowań drobiu na zakaźne choroby wirusowe, takie jak rzekomy pomór drobiu (ND) oraz wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI). Są to choroby przebiegające gwałtownie, charakteryzujące się wysoką śmiertelnością oraz koniecznością likwidacji stad, a także wprowadzaniem poważnych restrykcji gospodarczych.

W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu, zwraca się z apelem do wszystkich hodowców drobiu na terenie powiatu świeckiego – w szczególności do właścicieli małych, przydomowych stad – o ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Zaleca się w szczególności:
  • nienabywanie drobiu z niesprawdzonych źródeł – przez Internet, od handlarzy obwoźnych czy z miejsc niewiadomego pochodzenia i statusu zdrowotnego,
  • każdorazową konsultację zamiaru zakupu nowych ptaków z właściwym Powiatowym Inspektoratem Weterynarii,
  • nabywanie drobiu zaszczepionego przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) oraz z dokumentacją potwierdzającą takie szczepieni,
  • maksymalne ograniczenie kontaktu drobiu z dzikim ptactwem, 
  • stosowanie podstawowych zasad higieny: dezynfekcja obuwia, rąk i sprzętu, zmiana odzieży roboczej, unikanie wizyt osób postronnych.
 
W przypadku zauważenia niepokojących objawów – takich jak nagłe padnięcia ptaków, spadek nieśności, duszność, biegunka czy zaburzenia nerwowe – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii lub Powiatowym Inspektoratem Weterynarii. Szybkie zgłoszenie podejrzenia choroby pozwala ograniczyć straty i chroni pozostałych hodowców w okolicy.
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu
Katarzyna Wolska

metryczka


Wytworzył: Krzysztof Nowiński (20 marca 2026)
Opublikował: Krzysztof Nowiński (20 marca 2026, 14:29:15)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 4