Protokół z przebiegu posiedzenia Komisji ds. Rolnictwa, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska z dnia 29 marca 2007 r.

                                                 P R O T O K Ó Ł nr 2/2007
 
                                           Z PRZEBIEGU POSIEDZENIA KOMISJI
              ds.  ROLNICTWA, GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
 
odbytego w dniu 29 marca 2007  roku ( posiedzenie trwało od godz. 14-tej  do godz. 1630 ).
 
Członkowie Komisji obecni wg listy obecności stanowiącej załącznik nr 1 do protokołu.
 
       Spoza Komisji w posiedzeniu udział wzięły następujące osoby :
1. Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji I modernizacji Rolnictwa Oddział w Toruniu  - Piotr Wasielewicz
2. Wójt Gminy –  Waldemar Moczyński
3. Przewodniczący Rady Gminy -  Jerzy Krüger
4. Barbara Szomszor – pracownik ODR
 
Posiedzeniu przewodniczyła: p. Teresa Piotrowska   Przewodnicząca Komisji.
 
Porządek posiedzenia :   
    1. Posiedzenie z udziałem Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Toruniu.
      2. Sprawy bieżące.

Przebieg posiedzenia :
 
              Przewodnicząca Komisja p. Teresa Piotrowska powitała zgromadzoną Komisję i w oparciu o listę obecności stwierdziła, że w posiedzeniu uczestniczą wszyscy członkowie.
      
 Ad. 1. 
               
              Przewodnicząca Komisji powitała zaproszonego do udziału w posiedzeniu gościa p. Piotra Wasilewicza - Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Toruniu, poczym udzieliła mu głosu.
      „Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest instytucją rządową, która powstała w 1994 roku. Celem Agencji jest wspieranie działań służących rozwojowi rolnictwa i obszarów wiejskich. Od trzech lat jesteśmy w Unii. Agencja zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Wspólna Polityka Rolna jest zintegrowanym systemem pomocy dla rolnictwa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na poziomie powiatu ARiMR obsługuje następujące programy wsparcia rolnictwa:
      Płatności obszarowe – celem płatności bezpośrednich jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu dochodów rolników, bez potrzeby podwyższania cen dla konsumentów, w 2006 roku w powiecie świeckim beneficjenci złożyli 4266 wniosków obszarowych,
      Płatność cukrowa – płatność z tytułu cukru została wprowadzona w celu rekompensowania plantatorom buraków spadku przychodów, jaki powoduje reforma unijnego rynku cukru, w 2006 roku w naszym powiecie wpłynęło 117 wniosków.
           Rolnicy z powiatu otrzymali w 2006 roku płatności obszarowe i płatności cukrowe na łączną kwotę 37.960,5 tys. złotych.
      Płatności PROW, a w nich:
- renty strukturalne – mają zachęcić rolników w wieku przedemerytalnym do zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej i do przekazania użytków rolnych poprawiając strukturę agrarną i obniżając średnią wieku osób prowadzących działalność rolniczą,  z programu skorzystało w powiecie 230 rolników, którym wypłacono do tej pory płatność na kwotę 371,5 tys. złotych,
- wsparcie gospodarstw niskotowarowych – pomoc ta jest udzielana gospodarstwom o niewielkim potencjale ekonomicznym, a środki uzyskane z programu (rocznie ok. 5.000,- złotych przez okres pięciu lat) mają stymulować ich restrukturyzację, w powiecie skorzystało z programu ok. 300 beneficjentów,
- dostosowanie do standardów Unii Europejskiej – w programie uczestniczy 700 producentów rolnych, którzy realizują przedsięwzięcia związane głównie z przechowywaniem nawozów naturalnych i poprawą standardów mleczarskich w gospodarstwach,
- zalesienia gruntów rolnych o niskiej przydatności dla rolnictwa – mają na celu powiększenie obszarów leśnych , utrzymanie oraz wzmocnienie ich ekologicznej stabilności. W 2006 roku w powiecie wpłynęło 8 wniosków na łączną powierzchnię 18,66 ha, za które rolnicy otrzymali premię na założenie plantacji ( tj. premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową na łączną kwotę 141.187 złotych,
- wsparcie producentów gospodarujących na terenach ONW – gospodarstwa położone na terenach, na których produkcja rolnicza jest utrudniona ze względu na niekorzystne warunki naturalne przyznawane są dopłaty wyrównawcze. W roku 2006 w powiecie wnioski złożyło 2511 rolników i do tej pory wypłacono im ok. 5.891 tys. złotych,
- programy  rolno-środowiskowe -  mają zachęcić rolników do podejmowania w gospodarstwach działań na rzecz ochrony środowiska i kształtowania krajobrazu. W powiecie złożono 105 wniosków, przede wszystkim na pakiety ochrona gleb i wód, rolnictwo ekologiczne oraz rolnictwo zrównoważone.
Poza działalnością płatniczą ARiMR prowadzi działalność w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt, w tym: bydła, owiec, kóz i świń. Głównym celem Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt jest ujednolicenie identyfikacji zwierząt. System jest wykorzystywany w szczególności do ustalenia miejsc pobytu oraz monitorowania przemieszczeń zwierząt.”                                                                   
W czasie dyskusji członkowie Komisji zadali szereg merytorycznych pytań dotyczących różnych programów, na które Kierownik  starał się udzielić wyczerpujących odpowiedzi.
 
Ad. 2.
 
         W ramach spraw bieżących p. Wójt poinformował zebranych, że lekarz Gminnej Przychodni w Drzycimiu – p. Maciej Czuryło zwrócił się z wnioskiem dotyczącym wyrażenia zgody na wykup przez niego zajmowanego, na zasadzie umowy najmu,  domu lekarza ( wniosek - załącznik nr 2 do protokołu ). Po przedstawieniu wniosku zwrócił się do członków Komisji aby sprawę, stanowiącą przedmiot wniosku,  przemyśleli do kolejnego posiedzenia.
Radny p. Roman Piotrowski – co ze stadionem w Drzycimiu?
Wójt – p. Jeszke, wykonawca zadań przewidzianych na rok ubiegły nie dokończył jeszcze wszystkich prac z uwagi na zimową porę. Ma te prace wykonać wiosną tego roku.
Radny p. Roman Piotrowski – a co z weterynarzem?
Wójt – będę mógł rozmawiać i zaoferować mieszkanie, kiedy je zwolni Grabowski. W tej chwili sprawa utknęła u komornika,  czekamy na komorniczą eksmisję.
 
Załączniki :
 
1. Lista obecności.
2. Wniosek p. Macieja Czuryło zam. w Drzycimiu w sprawie wykupu domu.
 
 
                                                                                Przewodnicząca Komisji
 
                                                                                   Teresa Piotrowska

metryczka


Wytworzył: Bożena Szajerka (30 maja 2007)
Opublikował: Bożena Szajerka (30 maja 2007, 11:47:29)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1477