Protokół z przebiegu posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Finansów odbytego w dniu 17 lutego 2004 roku

 

P R O T O K Ó Ł  nr 2/2004 

 

 

z przebiegu posiedzenia

Komisji ds. Budżetu i Finansów

 

odbytego w dniu 17 lutego 2004 roku ( posiedzenie trwało od godz. 10-tej do godz. 1715. )

 

    W posiedzeniu udział wzięło sześciu członków Komisji, zgodzie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

 

Członek Komisji nieobecny :

p. Jacek Gawrych.

 

Spoza Komisji w posiedzeniu udział wzięły następujące osoby :

 

1.    Wójt Gminy – Józef Gawrych,

2.    Skarbnik Gminy – Bogusława Radzikowska,

oraz zaproszeni goście :

 

3.    Radny Rady Powiatu – p. Marian Mindak,

4.    Przewodniczący Rady Gminy w Drzycimiu– p. Andrzej Żelazny,

5.    Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Gródku – p. Róża Żelazna,

6.    Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Drzycimiu -      p. Sławomir Moczyński,

7.    Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Drzycimiu  Spółka z o.o. – p. Stanisław Fiedurek.

 

Posiedzeniu przewodniczył : p. Zygmunt Wycinek – Przewodniczący Komisji.

 

 

Porządek posiedzenia :

 

1.    Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

2.    Przyjęcie protokołu z przebiegu poprzedniego posiedzenia.

3.    Zaopiniowanie budżetu gminy na 2004 rok poprzedzone dyskusją z udziałem zaproszonych gości.

 

Przebieg posiedzenia :

 

Ad. 1.

 

     Przewodniczący Komisji otwierając posiedzenie powitał zgromadzonych, zarówno członków Komisji, jak i zaproszonych do udziału w posiedzeniu gości. Dodał również, że z uwagi na nieobecność tylko jednego członka Komisji obrady są prawomocne.

 

Ad. 2.

 

         Protokół z przebiegu pierwszego posiedzenia, odbytego w bieżącym roku został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. 3.

 

         Przewodniczący Komisji udzielił głosu jako pierwszemu, panu Marianowi Minadkowi – Radnemu Rady Powiatu.

p. Marian Mindak – „ Budżet powiatu jest nawet optymistyczny, ale plany nie dotyczą naszej gminy. W 2004 nie planuje się żadnych robót drogowych na odcinkach dróg powiatowych przebiegających przez gminę. Inne, nawet okoliczne gminy np. Bukowiec dofinansowuje zadania na drogach powiatowych i tam coś będzie się robić.

Radny – p. Michał Gwizdała – kiedy będzie robiona droga Drzycim – Sierosław ?

p. Marian Mindak – w tym roku nie, jak już mówiłem, w następnym też chyba nie.

Wójt Gminy -  „Rzeczywiście w roku, na terenie gminy nic przez powiat nie będzie robione. W latach kolejnych coś przewiduje się zrobić, ale wszystko z udziałem środków gminy. 9 grudnia ub. roku  pomiędzy mną a Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg zostało spisane  porozumienie w sprawie modernizacji dróg powiatowych. Dotyczy ono odcinków dróg położonych w naszej gminie. Porozumienie zawiera wstępne ustalenia w zakresie modernizacji następujących odcinków dróg :

Drzycim –  Plewno ( 2005 r. )

Drzycim – Świecie ( 2008 r. )

Drzycim – Sierosław ( 2013 r. )”

Kopia porozumienia stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

p. Marian Mindak – Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska też naszej gminie nic nie zafundował. Wygląda na to, że nasza gmina pośpieszyła się z inwestycjami, które dofinansowywane są z powiatu. Mam na myśli oczyszczalnię i  wysypisko. Inne gminy miały więcej szczęścia.

Wójt – dostaliśmy już odpowiedź negatywną. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym nie dostaniemy nic z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wystosowaliśmy dwa wnioski : jeden na zakup trzech zestawów kontenerów na odpady selektywne i drugi na dofinansowanie konkursu pn. „Mój ogród – moja mała ojczyzna.”

p. Marian Mindak – może w przyszłości pieniędzy w Starostwie będzie więcej.  Teraz jednak, w sytuacji 17 mln zł. zadłużenia szpitala wszystkie sprawy schodzą na drugi plan. Szpital ma przekształcić się w spółkę.

Radny – p. Edmund Szymczak -  sytuacja przekształcenia szpitala  niczego nagle nie zmieni.

p. Marian Mindak -  planuje się kolejne zwolnienia. Mają one dotyczyć 40 osób z personelu administracyjnego. Rozmowy prowadzone z pracownikami szpitala są trudne. Na terenie szpitala działa 7 związków zawodowych, stąd trudno dojść do porozumienia. Lekarze nie mają wypłaconych wynagrodzeń za 3 miesiące. Na dzień dzisiejszy, powiat będzie zapewniał jedynie bieżące utrzymanie dróg polegające na utrzymaniu ich w przejezdności, zarówno w okresie zimy, jak i przez cały rok.

Radny – p. Roman Piotrowski – uważam, że przejazd kolejowy w Nowych Dobrach też wymagałby naprawy.

 

         Przewodniczący Komisji podziękował p. Marianowi Mindakowi za udział w posiedzeniu  i przeszedł do dalszej części tematu. Przypomniał, że na poprzednim posiedzeniu  rozpatrywała Komisja projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia dla pracowników  administracji i obsługi  Zespołu Placówek Oświatowych w Drzycimiu. Zaproszony na posiedzenie Dyrektor Zespołu został poproszony o uzasadnienie projektu uchwały.

Dyrektor ZPO – p. Sławomir Moczyński – „Projekt uchwały nie stanowi podwyżki, raczej waloryzację. Miał on na celu ujednolicenie płac pracowników przedszkola i szkoły. Jest to jakby korekta wynagrodzeń 17 pracowników. W skali roku budżetowego stanowiłoby to kwotę ok. 9 tys. złotych brutto.

Przewodniczący Komisji – w projekcie budżetu gminy na 2004 rok nie przewidziano wzrostu dochodów z tytułu podatków a wzrost płac zakłada się najwyżej do 4 %.

Wójt – podwyżki dla nauczycieli mają być, ale są one niezależne od nas. Wynikają one z Karty Nauczyciela i siatki godzin. Oszczędności możemy poczynić rezygnując z jednego języka  obcego   ( są dwa ), może być jeden, bo jeden jest obowiązkowy. Są też dodatkowe kółka pozalekcyjne, z których też można zrezygnować, ale poczynilibyśmy wówczas oszczędności kosztem dzieci. Dyrektorzy mogą się jednak spodziewać cięć przy ustalaniu regulaminów organizacji szkół na kolejny rok szkolny. Corocznie staramy się nie pomniejszać tych budżetów. Można to zauważyć, bo z roku na rok,                      w szkołach jest coraz lepiej.

Radny – p. Michał Gwizdała – od września 2003 roku istnieje Zespół  Placówek Oświatowych. Dlaczego funkcjonują jeszcze dwie kuchnie ?

Dyrektor Moczyński – wydajemy w szkole 230 obiadów. Nie mamy możliwości  technicznych, aby gotować większą ich ilość. Poza tym, dzieci przedszkolne mają inne wymogi żywieniowe             ( posiłek trzydaniowy ).

Radny – p. Edmund Szymczak – jaka jest wartość punktu w gimnazjum ?

Dyrektor – p. Róża Żelazna – w tej chwili nie pamiętam jaka jest to wartość, ale nie wiem, czy nie musielibyście Państwo ujednolicić tych wynagrodzeń we wszystkich szkołach.

Przewodniczący Komisji – moim zdaniem  nie trzeba uchwalać tej propozycji. Można z powodzeniem poczekać do kolejnej sesji, kiedy projekty złożą pozostali dyrektorzy.

Wójt – Komisja zamiast dbać o dochody gminy, to podsuwa temat i wypędza kasę.

Radna – p. Wanda Wyłupska – aby ujednolicić wynagrodzenia można przygotować inny  projekt uchwały, który nie obejmowałby pracowników przedszkola. Przy takim wyrównaniu niektórzy być może będą musieli poczekać na kolejną tego typu waloryzację.

Przewodniczący Komisji – jednym z tematów sesji jest likwidacja Szkoły Podstawowej w Sierosławiu. Temat powstał na wniosek Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia. Czy są w związku z tym tematem pytania ?

Radny – p. Roman Piotrowski – czy Zespół Placówek Oświatowych w Drzycimiu jest w stanie przyjąć uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sierosławiu od 1 września 2004 roku?

Dyrektor Moczy- tak. Leżą u mnie nawet dwa podania nauczycieli z tej szkoły o przyjęcie do pracy w Zespole.

Dyrektor Żelazna – chciałabym, aby w roku bieżącym ujęli Państwo oświatę w gminie do tematyki sesji Rady.

Przewodniczący Komisji podziękował w tym momencie zaproszonym gościom za udział w posiedzeniu. Pozostał tylko Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – p. Stanisław Fiedurek.

 

Radna – p-. Wanda Wyłupska  -  czy w Zakładzie Komunalnym wypłacana jest „trzynastka” ?

Prezes Spółki – nie mamy na to środków.  W związku z pracami prowadzonymi w hydroforni w Jastrzębiu w celu zapewnienia ciągłych dostaw wody poczyniliśmy spore wydatki dlatego też zwróciłem się z wnioskiem do Wójta Gminy o pokrycie części kosztów, które moim zdaniem wykraczają poza koszty bieżącej eksploatacji ( wniosek w załączeniu do protokołu  - zał. nr 3). Dopóki będę Prezesem  tej Spółki nie mogę działać na pogorszenie stanu przejętej przez Spółkę infrastruktury.

Przewodniczący Komisji :  jaki szacunkowy wynik posiada Prezes za rok ubiegły ?

Prezes Spółki – bez zysków, ale jesteśmy na plusie. Ściągalność należności jest fatalna. Mieszkańcy nie przejmują się płatnością za wodę i ścieki. Nawet nie wykazują dobrej woli, żeby porozmawiać nt. rozłożenia zadłużeń na  raty. Prawo już pozwala na to,   że możemy odciąć dopływ wody i odpływ ścieków. Myślę, że tym sposobem zachęcimy dłużników do uregulowania należności.

Radny – p. Edmund Szymczak – nie zatwierdziliśmy jako Rada taryf na wodę i ścieki. Weszły same w życie po 3 miesiącach.  Myślę, że dochody w związku z tym są, a mamy kolejny wniosek o pomoc finansową. Spółka powstała po to, aby odciążyć budżet. O kosztach jednak decyduje pan.

Prezes Spółki – wystosowując to pismo miałem pewien zamysł. Wykonujemy pewne zabiegi i remonty na miarę właściciela, a jesteśmy tylko użytkownikami. Nie możemy sobie nawet odpisać amortyzacji. Jeżeli Rada nie podejmie uchwały o udzieleniu nam pomocy finansowej  to za rok będziemy musieli wystąpić ponownie o akceptację kolejnego wzrostu taryf. Na dzień dzisiejszy nie zalegamy nigdzie z żadnymi opłatami przy tak złej ściągalności. Mamy zapłacone podatki, ZUS, Urząd Skarbowy. Daje się nam we znaki opłata za korzystanie ze środowiska odprowadzana do Urzędu Marszałkowskiego    z tytułu składowania śmieci na wysypisku tj. 14 złotych od tony. Od przyczepy 3t  pobieramy opłatę 20 złotych. W tej sytuacji musimy nawet dopłacić. Z kolei wzrost opłat za składowanie śmieci na wysypisku może spowodować nagminne wysypywanie śmieci do okolicznych lasów.

Radny – p. Michał Gwizdała – czy remont hydroforni w Jastrzębiu wpłynął na poprawę jakości wody ?

Prezes Spółki – woda jest w tej chwili dobra. Będzie ponownie pobrana do badania przez SANEPID pod koniec lutego.

 

          Następnie p. Wójt omówił kolejno wszelkie zmiany w projekcie budżety, jakie  wynikają z upływu czasu tj. od listopada do teraz.

 

Radny – p. Michał Gwizdała – jakie szanse, jako gmina mamy na dotację  z SAPARDU ?

Wójt -  większe szanse ma Lniano. Mają mniejszy dochód na 1 mieszkańca.

          W efekcie przeprowadzonych rozmów projekt budżetu na 2004 rok został zaopiniowany pozytywnie – jednogłośnie.

 

            Kolejny wniosek, przedstawiony przez p. Skarbnik dotyczył udzielenia pomocy finansowej Posterunkowi Policji w Drzycimiu, z uwagi na wprowadzony od góry zmiany w finansowaniu policji. ( zał. nr 4 do protokołu )

 

            Przedmiotowy wniosek Komisja postanowiła rozpatrzyć ponownie po uchwaleniu budżetu.

 

Przewodniczący Komisji powrócił  do tematu likwidacji Szkoły Podstawowej w Sierosławiu.

 

Radny p. Michał Gwizdała – jest to sprawa trudna i bolesna dla mieszkańców naszej wsi. Do szkoły chodzi 75 dzieci bez „O”.  Po ewentualnym zamknięciu od razu nie będzie poprawy finansowej w budżecie. Zaprocentuje to w latach następnych. Co z budynkiem ? Czy rodzice nie będą obciążeni czasami kosztami dowozu do szkoły w Drzycimiu ?

Radna – p. Wanda Wyłupska – najlepiej będzie, jak się szkołę zamknie od razu. Podejmijmy ten trudny krok. Nie zdezydujemy teraz to będziemy do sprawy wracali co roku.

Wójt – w tej wsi wszystko ma być : chodnik ma być, oświetlenie ma być, samochód dla OSP ma być, droga i szkoła również. Gdzie indziej nie musi, ale w Sierosławiu musi być wszystko. Skąd na to brać ?

Radny – p. Roman Piotrowski – ja wiem co to są łączone klasy. Jestem za radykalnym zamknięciem.

Radny – p. Edmund Szymczak – jestem również za zamknięciem od 1 września br.

Radna – p. Teresa Ulatowska – to jest trudna decyzja, ale ktoś musi ją podjąć, jestem za zamknięciem radykalnym.

Radna  - p. Wanda Wyłupska – ja byłam inicjatorką, podtrzymuję swoje zdanie.

Przewodniczący Komisji – moje stanowisko jest takie, jak pozostałych członków Komisji, prócz radnego Gwizdały. Jeżeli takie zapadły ustalenia, kto je przedstawi na sesji Rady ?  Członkowie Komisji zdecydowali, że zdanie Komisji w tym względzie przedstawi na najbliższej sesji  Przewodniczący Komisji – p. Zygmunt Wycinek, aby propozycję Komisji Kultury odrzucić ( likwidacja poprzez wygaszanie ), a przedstawić wiosek zamknięcia radykalnego od 1 września  br.

 

Załączniki :

  1. Lista obecności.
  2. Kopia porozumienia w sprawie remontów dróg powiatowych .
  3. Wniosek PGK w Drzycimiu o pomoc finansową.
  4. Wniosek Posterunku Policji w Drzycimiu o pomoc finansową.

                                                                             Przewodniczący Komisji

                                                                                                                                         Zygmunt Wycinek                    

Protokół sporządziła :

Bożena Szajerka - inspektor ds. obsługi Rady

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

metryczka


Wytworzył: inspektor ds. obsługi Rady - Bożena Szajerka (26 marca 2004)
Opublikował: Bożena Szajerka (26 marca 2004, 13:07:10)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1679