Protokół z przebiegu posiedzenia Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia, Spraw Socjalnych, Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej odbytego w dniu 17 grudnia 2009 roku

                                       P R O T O K Ó Ł  nr  8/2009
 
                                          z przebiegu posiedzenia
 Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia, Spraw Socjalnych, Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej  
 
odbytego w dniu 17 grudnia 2009 roku, posiedzenie trwało od godz. 1400 do godz. 1800.
 
W posiedzeniu udział wzięło sześciu członków Komisji - zgodnie z listą obecności stanowiącą załącznik nr 1 do protokołu.
Radny nieobecny – p. Michał Pamulak.
 
Spoza składu Komisji w posiedzeniu uczestniczyli:  
 
1. Wójt Gminy –  p. Waldemar Moczyński
2. Przewodnicząca Rady Gminy – p. Elżbieta Babińska
3. Redaktor p. Krzysztof Nowicki
4. Skarbnik Gminy Bogusława Radzikowska
3.  Kierownik Referatu Organizacyjno-Społecznego  w Urzędzie Gminy p. Ludwika Rezmer
4. Koordynator Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – p. Jolanta Szczepańska.
 
Posiedzeniu przewodniczył: p.  Dariusz Podlejski  – Przewodniczący Komisji.
 
Porządek posiedzenia :
 
1.     Stwierdzenie quorum. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
2.     Opinia do materiałów na XIX sesję Rady Gminy:
a)     do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2010, 
b)     do projektu uchwały w sprawie utworzenia Świetlicy Środowiskowej w Drzycimiu,
c)      do projektu uchwały w sprawie przyjęcia na rok 2010 programu współpracy gminy Drzycim z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,
d)     do projektu uchwały w sprawie zgody na zawarcie porozumienia między Gminą Świecie a Gminą Drzycim,
e)     do projektu budżetu gminy na 2010 rok.
 
3.     Opracowanie planu pracy Komisji na 2010 rok.
 
4.     Sprawy bieżące.
 
 
Przebieg posiedzenia:  
 
Ad. 1.
 
     Przewodniczący Komisji stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy sześciu członków  Komisji. Uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji  nie wniesiono, został przyjęty w następującym wyniku głosowania: 5 głosów za, 1 wstrzymujący się.
      Planowany porządek posiedzenia został zaakceptowany przez Komisję jednogłośnie. Przewodniczący Komisji Przedstawił obecnym zaproszonego do udziału w posiedzeniu redaktora Pana Krzysztofa Nowickiego poczym wyjaśnił, że nim rozpocznie się posiedzenie redaktor dokona prezentacji czasopisma wydawanego przez Gminę.
Redaktor Krzysztof  Nowicki – „Byłem wieloletnim dziennikarzem „Czasu Świecia,”   „Czasu Chełmna.”  Od kilku miesięcy prowadzę własną działalność przy współpracy z firmą „AGORA.”  Spotkałem się w swojej pracy z zarzutami czytelników: „Dlaczego nie piszecie o nas?” Stąd powstał pomysł gazet o wyłącznych informacjach o gminach. W grudniu wydałem drugi numer czasopisma w Dragaczu. Pierwszy w Drzycimiu. W 2010 roku współpracą zainteresowane są inne gminy. Czasopisma tego typu nie muszą Gonic za sensacją. Chce służyć lokalnym społecznościom. Gazeta miałaby ukazywać się raz w miesiącu lub raz na 2 miesiące.”
Przewodniczący Komisji – Opinie są bardzo pozytywne. Jest pozytywny odbiór społeczny.
p. Krzysztof Nowicki – 100 egzemplarzy sfinansowane przez gminę Drzycim.
Radna p. Janina Różycka – Jakie są plany przyszłościowe?
p. Krzysztof Nowicki – Nakład 1000 egzemplarzy jest adekwatny na teren tej gminy. Ilość egzemplarzy nie wpływa na koszt produkcji w ramach 1000 – 1200 sztuk. Jest to różnica tylko kilku złotych. 
Radna p. Janina Różycka – Czy kolejne numery tez przewiduje się z pieniędzy gminnych?
p. Krzysztof Nowicki – Tak. Założeniem jest, aby gazeta bezpłatna docierała wszędzie. Ta gazeta ma racje bytu, gdy będzie bezpłatna. Rada Gminy decyduje, a Wójt jest wykonawcą. Gazety płatne – np. 10 tys. egzemplarzy, z tej ilości sprzedana jest tylko połowa,  ale to jest dobrze. To nie jest mój własny zarobek. Aby zarobić muszę trochę dobrać reklam, a ludzi denerwują reklamy. Musi być więcej tekstu. Jest to tez okazja, aby firmy lokalne się zaprezentowały.
Radna p. Janina Różycka przypomniała obecnym, jak wydawana była gazeta Towarzystwa Rozwoju Gminy Drzycim. Jak była redagowana i jak sprzedawana.
p. Krzysztof Nowicki – Nie ma sensu drukować gazety czarno-białej. Uważam, że warto zainwestować.
Przewodniczący Komisji – Nasunęły mi się pewne uwagi. Jaki jest nakład na gminę Dragacz? Potrzebny byłby jakiś adres redakcji. Uważam, że nakład 1000 egzemplarzy na naszą gminę to nakład za duży. Wystarczyłoby 500.
p. Krzysztof Nowicki – Tak, to słuszna uwaga. Widziałbym adres redakcji, moje zdjęcie, bo chciałbym, aby mieszkańcy na ulicy mnie rozpoznawali. Zamieszczę telefon do redakcji. 500 egzemplarzy, to 150 złotych oszczędności. Na Dragacz 500 egzemplarzy, w nowym roku 1000. Moim zdaniem sprawa nakładu jest sprawą do uzgodnienia.
Przewodniczący Komisji – 1000 – 3.500, a 500  to połowa tej kwoty.
p. Krzysztof Nowicki – Tak to nie jest, bo jest Duzy koszt przygotowania gazety do druku. Drogie są klisze do druku. Można zejść z ceny ale niespecjalnie.
Przewodnicząca Rady – Czy gmina Dragacz długo wydaje to pismo?
p. Krzysztof Nowicki - Dragacz wydawał biuletyn gminny. Teraz były dwa numery. Radni zostali przekonani, będą skłonni zwiększyć kwotę na wydawanie tej gazety. Pierwsza gazeta ukazała się w październiku, druga w grudniu.
Przewodnicząca Rady – Jakie jest zainteresowanie społeczeństwa na tym terenie?
p. Krzysztof Nowicki – Duże, bo pytali kiedy ukaże się kolejny numer.
Przewodniczący Komisji – Czas nam ucieka, z pewnością będzie wiele pytań, kiedy spotkamy się w terenie.
 
Ad. 2.
 
a)      Koordynator Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – p. Jolanta Szczepańska wyjaśniła, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości nakłada na gminę obowiązek opracowania takiego programu poczym omówiła pokrótce tematykę programu.
Przewodnicząca Komisji – Widzę łączność pomiędzy punktami a i b naszego posiedzenia. Mam wątpliwości, bo uważam że dochody są za skromne na takie wydatki. Jaki będzie wynagrodzenie kierownika świetlicy?
Koordynator Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – p. Jolanta Szczepańska – Nie jest wyjaśniona kwestia kierownika. Jeszcze nie wiadomo.
Kierownik Referatu Organizacyjno-Społecznego  w Urzędzie Gminy p. Ludwika Rezmer – Jeżeli chodzi o te świetlicę to jeden z wychowawców może być kierownikiem. Ewentualnie otrzyma dodatek kierowniczy. Dokładnie wydatki zostaną podzielone po uchwaleniu budżetu. Z pewnością będzie nim wychowawca. Każda tworzona jednostka musi mieć kierownika.
Radny p. Jacek Gawrych – Działalność świetlicy profilaktyczno-wychowawczej będzie przekształcona w świetlicę środowiskową?    
p. Ludwika Rezmer – Tak. Ona funkcjonuje, ale niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
p. Jolanta Szczepańska – Poprzednio kierownikiem była p. Jadwiga Moczyńska, ale zrezygnowała.
Radny p. Jacek Gawrych – Jak wygląda działalność świetlicy środowiskowej i działalność świetlicy szkolnej?
Radna p. Janina Różycka – Świetlica szkolna działa przed rozpoczęciem lekcji i po ich zakończeniu do momentu ostatniego odwozu. Przełożonym wychowawcy świetlicy jest dyrektor szkoły.
Radny p. Jacek Gawrych – W jakim czasie działa ta świetlica w szkole?
p. Jolanta Szczepańska – Są to zajęcia popołudniowe. Jest harmonogram zajęć na cały tydzień.
Radny p. Jacek Gawrych – Są to tez takie godziny, które pokrywają się z godzinami pracy świetlicy szkolnej.
p. Jolanta Szczepańska – W szkole może tak się zdarzyć, ale funkcjonują jeszcze filie, które skupiają popołudniami dzieci w Dólsku, Biechówku i w Gródku.
Przewodniczący Komisji – Czy świetlica środowiskowa nie może być elementem składowym Świetlicy Gminnej?
p. Ludwika Rezmer – Niestety nie. Ta świetlica działa na zupełnie innych zasadach i zajęcia są dla dzieci, tylko i wyłącznie, ze środowisk zagrożonych. To nie jest świetlica dla wszystkich dzieci. Z kolei instytucja kultury nie zajmuje się tematyką i rodzajem zajęć prowadzonych przez świetlicę środowiskową. Mówi o tym art. 71 ustawy o pomocy społecznej. Zajęcia mogą się odbywać w późniejszych godzinach, ale trzeba wówczas dzieci odwozić.
Radny p. Edmund Szymczak – O tym mówiliśmy na ostatniej sesji. Świetlica działa z innego programu i na innych zasadach i ktoś tam musi rządzić. Tych świetlic jest dużo, ale działają na różnych zasadach.
        Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2010 został zaopiniowany przez Komisje pozytywnie w następującym wyniku głosowania: 5 głosów za, 2 wstrzymujące się.
    
b)       Koordynator Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – p. Jolanta Szczepańska wyjaśniła, że projekt uchwały w sprawie utworzenia świetlicy środowiskowej był przedmiotem obrad poprzedniej sesji i został odrzucony z uwagi na brak uzasadnienia. Dodała, że uzasadnienie zostało uzupełnione.
         Zapytań i uwag nie wniesiono.
         Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w następującym wyniku głosowania: 5 głosów za, 2 wstrzymujące się.
 
c)     Projekt uchwały w sprawie przyjęcia na rok 2010 programu współpracy gminy Drzycim z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego omówiła p. Ludwika Rezmer Kierownik Referatu Organizacyjno-Społecznego w Urzędzie Gminy. Wyjaśniła, że program będzie uchwalany trzeci raz przez tę Radę, niewiele się zmienił poza uszczegółowieniem planu zadań w § 3.
Dyskusja:
Przewodniczący Komisji – Ile jest takich organizacji pożytku publicznego?
p. Ludwika Rezmer – Jest Klub Jeździecki. Pozostałe to stowarzyszenia zwykłe.
Przewodniczący Komisji – Chciałbym aby ten projekt posłać do każdej organizacji. To jest zachęta do współpracy.
Radny p. Jacek Gawrych -  w § 3 ustępy mają złą kolejność.
p. Ludwika Rezmer – To jest błąd drukarski.
       Omawiany projekt został zaopiniowany pozytywnie – jednogłośnie.
 
d)  p. Ludwika Rezmer – Kierownik Referatu Organizacyjno-Społecznego w Urzędzie Gminy – W dniu 24 listopada wpłynęło do Urzędu Gminy pismo Urzędu Miasta w Świeciu  informujące, że jeden z mieszkańców naszej gminy rozpoczął naukę w przedszkolu niepublicznym „Lwiątko” w Świeciu. Gmina Świecie w związku z powyższym domaga się od gminy Drzycim, zwrotu dotacji udzielonej przedszkolu niepublicznemu, bo organem dotującym to przedszkole jest gmina Świecie, ale niestety gminy, z których pochodzą uczniowie tego przedszkola muszą te koszty dotacji refundować. Zwróciliśmy się o opinię w tej sprawie do radcy prawnego. Nie wiemy, czy zwrot poniesionych kosztów ma nastąpić od roku 2010, czy wyrazić zgodę na zawarcie porozumienia z mocą od 1 września roku bieżącego.  
Dyskusja:
Przewodniczący Komisji – Brak opinii radcy spowodować może odłożenie rozpatrywania tej sprawy do kolejnej sesji. Czy do sesji będzie opinia radcy?
p. Rezmer – Mam taką nadzieję.
Radny p. Jacek Gawrych – Przed wydaniem naszej opinii, byłaby konieczna opinia radcy prawnego.
        To stwierdzenie poparli wszyscy członkowie Komisji i postanowili o zajęciu  stanowiska w tej sprawie, na sesji Rady Gminy.
 
e)              O udzielenie głosu poprosił Wójt wyjaśniając, że miał być nieobecny na tym posiedzeniu, ale budżet  gminy na rok przyszły jest  jednak bardzo ważną sprawą i postanowił nie brać udziału w spotkaniu organizowanym w Urzędzie Marszałkowskim.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że to rozumie, bo też mam obowiązki służbowe poczym w skrócie przedstawił ustalenia, jakie zapadły na posiedzeniu Komisji ds. Budżetu i Finansów dwa dni wcześniej.
Radny p. Edmund Szymczak – Budżet inwestycyjny jest bardzo obfity. Albo będziemy oszczędzali, aby deficyt był jak najmniejszy, albo?
Przewodniczący Komisji – Budżet jest bardzo napompowany. Jeżeli przyjmiemy taką formę w dobie kryzysu musimy zastanowić się gdzie poszukać oszczędności. Budowa wielozadaniowych boisk sportowych – padła propozycja p. Szymczaka, aby zrezygnować z dotacji i przeprojektować zadanie. Następnie budować ze środków własnych. Uważam, że 875 tys. złotych wystarczyłoby na dokończenie tego zadania. Tylko budynek z niezbędnym wyposażeniem.
Pani  Skarbnik  zapoznała wszystkich obecnych z autopoprawkami Wójta do projektu budżetu na 2010 rok.
Radny p. Jacek Gawrych – To, co teraz uchwalimy będzie nas obciążało do 2015 roku.
Radny p. Edmund Szymczak – Na każdy kredyt jest potrzebna uchwała Rady. Orlik powinien być zrealizowany. W jednym roku dwa stadiony, to nie jest dobrze widziane. Wójt musi mieć świadomość co robi.
Wójt – Odrzucenie środków? Nie znam sytuacji aby po wielu latach starań odrzucić środki. Nasza gmin a jest najmniej zadłużona w okolicy. Nie będzie już takiej okazji, aby środki na ten cel pozyskać. Stadion buduje się tyle lat, bo nie było środków zewnętrznych. Dzisiaj rezygnujemy? Nie chce mi się tego słuchać.
Przewodniczący Komisji – Jeżeli nie będziemy mieli kalkulacji tego zadania, to nie możemy mówić o temacie.
Wójt – Kosztorys inwestorski bywa zawyżony. Często o ½ wartości. Nie musimy robić parkingów, ogrodzenia, ale nie możemy odrzucić przyznanych nam środków. Mamy już umowę.
Przewodniczący Komisji przyznał, że: „Przewidywaliśmy, że tych środków dostaniemy dużo więcej” poczym przedstawił wnioski wypracowane na posiedzeniu przez Komisję ds. Budżetu i Finansów:
 -  „Z załącznika nr 4 do projektu budżetu gminy na 2010 rok ( Plan finansowy inwestycji na 2010 rok ) wykreślić  przebudowę drogi transportu rolniczego Jastrzębie-Sierosław oraz przebudowę dróg gminnych w miejscowości Wery. Łączny koszt nakładów na te dwa zadania w kwocie 55 tys. złotych przeznaczyć na wykonanie projektu ul. Szkolnej w Drzycimiu. Środki, które pozostałyby z tej kwoty po wykonaniu projektu przeznaczyć na rzecz poprawy stanu chodników w miejscowości Drzycim.
-  Promocja jednostek samorządu terytorialnego -  zdjąć 30.000,- złotych w celu zmniejszenia deficytu budżetowego.
- Wniosek mieszkańców sołectwa Drzycim w sprawie przeniesienia środków w projekcie budżetu gminy na 2010 rok, przeznaczonych na rekreację i wypoczynek w kwocie 15.000 złotych na rzecz poprawy stanu chodników w miejscowości Drzycim został rozpatrzony pozytywnie.”
Radny p. Mirosław Parczyk – Chciałbym do tego dodać jeszcze jeden wniosek: „W przypadku braku środków zewnętrznych realizować rozbudowę remizy w Sierosławiu w ramach środków z budżetu gminy, etapowo w kolejnych latach.”
        Za wnioskiem p. Parczyka opowiedziało się 6 radnych.
Następnie p. Wójt poinformował obecnych, że rozbudowa budynku komunalnego w Krakówku stoi pod znakiem zapytania, gdyż informacja od urbanisty jest negatywna ( za mała działka na rozbudowę budynku z zachowaniem obecnie obowiązujących przepisów budowlanych i  położenie za blisko lasu ).
Przewodniczący Komisji – Wystąpić do Nadleśnictwa, aby wyrazili zgodę na rozbudowę.
Wójt – Przepisy nie pozwalają na to, brak zachowania odległości. Wg prawa budowlanego nie ma możliwości rozbudowy tego obiektu na tej działce.
Radny p. Edmund Szymczak w nawiązaniu do wypowiedzi Wójta potwierdził zasady o posadowieniu budynku.
Radny p. Jacek Gawrych – Krakówek wystąpił we wniosku z udziałem funduszu sołeckiego o te rozbudowę.
p. Skarbnik – Tak, zgadza się, jest to w załączniku nr 14 do projektu budżetu.
Radny p. Jacek Gawrych – Czy pracownik gminy o tym nie wiedział, że rozbudowa będzie niemożliwa?
Wójt – Wiedział, ale nasz pracownik nie może się pod taka decyzja podpisać. Wszyscy śledzili, jaki toczył się bój o tę świetlicę i pracownik miał powiedzieć, że nie można?
Przewodniczący Komisji – Jeżeli Pan o tym wiedział trzeba było uciąć dyskusje na samym początku.
Wójt – Bój toczył się o drzwi i okna.
Przewodniczący Komisji – Kolejna kontrowersyjna rzecz, to działka Państwa Żelaznych. Osoba odpowiedzialna za realizacje funduszu sołeckiego nie jest do tego przygotowana. Czy jesteśmy do tego przygotowani, że mogą pieniądze wydawać? Ja sądzę, że nie.
p. Skarbnik – Sołectwo Gródek nie wskazało lokalizacji placu zabaw we wniosku z funduszu sołeckiego. Pieniędzy też nikt nie dostanie do ręki. Wszystko będzie finansowane z budżetu, każda faktura będzie płacona przez nas i zadania też będą przez nas zlecane.
Przewodniczący Komisji – Ten brak lokalizacji placu potwierdza brak szkolenia rad sołeckich. Pracownik od funduszy sołeckich powinien uczestniczyć w zebraniach.
Radny p. Edmund Szymczak – Nikt się nie spodziewał,  że błędów nie będzie. Jest inicjatywa społeczna, która nie może być realizowana na skutek przepisów. Błędy też są brakiem doświadczenia.
Radny p. Jacek Gawrych – Na jednej z sesji uchwaliliśmy pieniądze  na projekt w Krakówku.
Wójt – A, co ja mogę, jak urbanista stwierdził brak warunków zabudowy.
Przewodniczący Komisji – Jest 7 dni na odrzucenie wniosku sołeckiego. Mógł Pan wtedy odrzuci.
Wójt – Rada uchwaliła pieniądze na procedurę dotyczącą rozbudowy budynku komunalnego w Krakówku. Ta procedura została wszczęta, a ocenę urbanisty znamy dopiero teraz.
Przewodniczący Komisji – Pan ma chyba pracownika, który przypuszczam wiedział, czy można to zrobić, czy nie.
Radny p. Edmund Szymczak – Jeżeli te dwa wnioski sołeckie nie mogą być realizowane, to na spotkaniach z mieszkańcami ustalić inną  formę wydatkowania środków sołeckich.
Wójt – Plac zabaw w Gródku będzie zrealizowany.
Przewodniczący Komisji- A droga do Małego Dólska Panie Wójcie? O tych wątpliwościach trzeba powiadomić rady sołeckie. Nikt z Urzędu nie kwapił się do tego, żeby to sprawdzić. My jesteśmy odpowiedzialni za realizację i wspieranie inicjatyw społecznych.
Radna p. Janina Różycka – Tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.
Przewodniczący  Komisji – Jeżeli chodzi o wniosek mieszkańców sołectwa Drzycim, to pamiętam, że na ten teren rekreacyjny miały być pozyskane pieniądze z zewnątrz?
Wójt – tak, z Lokalnej Grupy Działania. Jeżeli nie zrobimy projektu za 15 tys. złotych na tę działkę, to stracimy dofinansowanie. Na tej działce może powstać coś, co będzie sfinansowane z programu Kapitał Ludzki, który jest skierowany na rozwój kulturalny, społeczny. Chodzi tu o dotarcie do społeczności. Te 15 tys. złotych, o które wnioskują mieszkańcy Drzycimia mogą być wydatkowane ze środków na utrzymanie dróg. To, co Państwo proponujecie, tego typu zmiany rozwalają całą strukturę budżetu. To zahamuje nam mechanizm pozyskania środków zewnętrznych.
Przewodniczący Komisji – W rozwój kulturalny przecież inwestujemy. Budujemy boiska.  Ale my jesteśmy od tego żeby spełniać wolę mieszkańców.
Po dyskusji przystąpiono do głosowania poszczególnych wniosków:
 

Wniosek mieszkańców sołectwa Drzycim w sprawie przeniesienia środków w projekcie budżetu gminy na 2010 rok, przeznaczonych na rekreację i wypoczynek w kwocie 15.000 złotych na rzecz poprawy stanu chodników w miejscowości Drzycim Komisja zaopiniowała pozytywnie w następującym wyniku głosowania: 5 głosów za, 1 wstrzymujący się.
W załączniku nr 4 do projektu budżetu gminy na 2010 rok, który  przedstawia Plan finansowy inwestycji na 2010 rok wykreślić z pozycji nr 2 przebudowę drogi transportu rolniczego Jastrzębie-Sierosław i środki w kwocie 30.000 złotych przeznaczyć na wykonanie projektu ul. Szkolnej w Drzycimiu ( 4 głosy za, 2 przeciwne ).
W tym samym załączniku  do projektu budżetu gminy, przedstawiającym Plan finansowy inwestycji na 2010 rok, wykreślić z pozycji nr 3 przebudowę dróg gminnych w miejscowości Wery i środki  zaplanowane  na ten cel w kwocie 25.000 złotych przeznaczyć na wykonanie projektu ul. Szkolnej w Drzycimiu ( 4 głosy za, 2 przeciwne ). 4.    W dziale 750 - Promocja jednostek samorządu terytorialnego zdjąć 30.000,- złotych w celu zmniejszenia deficytu budżetowego ( 4 głosy za, 1 przeciwny i 1 wstrzymujący się ).
 
Wniosek nr 5 został przegłosowany na początku posiedzenia, a dotyczył następującej kwestii: W przypadku braku otrzymania środków zewnętrznych, realizować rozbudowę remizy w Sierosławiu w ramach środków z budżetu gminy etapowo, w kolejnych latach ( jednogłośnie – 6 głosów za ).
 
Projekt budżetu, z autopoprawkami Wójta Gminy, w zasadzie nie został przez Komisję zaopiniowany,  gdyż wynik głosowania w tym przedmiocie był następujący: 2 głosy za, 2 głosy przeciwne, 2 wstrzymujące się.
 
Radna p. Janina Różycka – Nie jestem przeciwna gazecie lokalnej, ale ona jest za droga.
Radny p. Edmund Szymczak – Taką gazetę ewentualnie wydawać raz na kwartał. Ona się oczyta.
Wójt – Tak to Państwo teraz oceniacie, bo w jednym dniu wyszły dwie gazety nasza i powiatowa. Później tak nie będzie.
Przewodniczący Komisji – Jeżeli p. Krzysztof Nowicki będzie chciał, będzie wydawał tą gazetę.
Wójt – Proszę przeanalizować to, co tutaj mówiliśmy i na sesji określić. Zastanowić się nad ilością i częstotliwością wydawania gazety.
Przewodniczący Komisji – Myślę, że nie byłoby problemu gdyby Pan konsultował z nami taki wydatek.
 
Ad. 3.
 
       Opracowany przez Przewodniczącego plan pracy Komisji na 2010 rok. Został przyjęty przez Komisję jednogłośnie.
 
Ad. 4.
 
         Przewodnicząca Rady odczytała skargę Państwa Róży i Andrzeja Żelaznych na działania Wójta Gminy ( w załączeniu do protokołu ).
Przewodniczący Komisji – Wnioski, jakie wynikają z tych pism: Sam z takiej działki kiedyś korzystałem. Jeżeli ktoś nie chciał użytkować rezygnował i działka przechodziła pod Urząd Gminy. Państwo Żelaźni gdyby nie chcieli tej działki to mogliby się pisemnie zrzec. Jest błędnie skonstruowane pismo przez pana radcę. Brak próby negocjacji na zebraniu wiejskim. Nie ma tu przepisu prawnego, żeby mógł Pan Panie Wójcie działkę przejąć.
Wójt – Jeżeli Rada Gminy zajmie stanowisko żeby działki nie zabierać, to się dostosuję. Od kiedy właściciel gruntu nie ma prawa swojego gruntu odzyskać? Każda umowa może być rozwiązana. Tutaj są cele wyższego rzędu, cele publiczne.
Przewodniczący Komisji – Rada nie będzie naprawiać za  Pana błędów. My jesteśmy zmuszeni zająć się ta sprawą.
Wójt – Podejrzewam, że Państwo Żelaźni wystąpią na drogę sądową.
Radny p. Edmund Szymczak – Czytając to pismo, Pańską odpowiedź to nasuwa się wniosek, że działka Im się należy. Oferta działki w Dąbrówce?  Nie dziwię się, że nie chcą się zgodzić. Było prawo przyrzeczenia, że będą użytkowali Państwo Żelaźni ta działkę. My mamy zdecydować, czy pozostawić działkę w Gródku, czy dać działkę w Dąbrówce. W Gródku jest plac zabaw byle jaki. Pracownicy zajmują się zbieraniem puszek i papierów. Tego z pewnością przestraszyli się Żelaźni. Można tylko zdecydować, czy im tą działkę zostawić.
Przewodniczący Komisji – To jest opinia Pana radnego. Na sesje zaproszeni są Państwo Żelaźni. Musimy, jako Rada podjąć próbę rozstrzygnięcia.
Radna p. Janina Różycka – Użytkowanie, co to znaczy użytkowanie? Ludzie patrzą na to z moralnego punktu widzenia. Nie wiadomo o co chodzi.
Radny p. Michał Pamulak – Będzie potrzeba radcy prawnego.
Wójt – Wy jesteście władni. Wasza decyzja jest znaczącym głosem w zarządzaniu majątkiem gminy.
Przewodniczący Komisji – Nas interesuje, czy mamy prawo pozbawić Ich tej działki. Musimy korzystać z zakresu naszej wiedzy. Postawił nas Pan przed faktem dokonanym.
Wójt – takich czynności występuje 5 dziennie. Nie mogę co chwilę pytać Rady, co mam robić.
Przewodnicząca Rady – Gdyby były rozmowy, nie byłoby tej skargi.  Państwo Żelaźni zbulwersowani są sposobem załatwiania tej sprawy. To nie jest wina być może Pana Wójta. Być może radcy prawnego.
Radny p. Jacek Gawrych – Proponuje zakończyć dyskusję w tym temacie.
Radny p. Edmund Szymczak – Powinniśmy powiedzieć tak, że Państwo Żelaźni powinni użytkować działkę zgodnie z przeznaczeniem.
Wójt – Podobnie było z poprzednimi skargami. Niepotrzebnie kierowane są do Wojewody.
 
                                                                                                                                         
                                                                                      Przewodniczący Komisji
 
                                                                                           Dariusz Podlejski

Załączniki
1.    Lista obecności członków Komisji.
2.    Projekt uchwały w  sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2010, 
3.    Projekt uchwały w sprawie utworzenia i nadania statutu Świetlicy Środowiskowej w Drzycimiu.
4.    Projekt uchwały w sprawie przyjęcia na rok 2010 programu współpracy gminy Drzycim z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,
5.    Projekt uchwały w sprawie zgody na zawarcie porozumienia między Gminą Świecie a Gminą Drzycim.
6.    Projekt budżetu gminy na 2010 rok i autopoprawki Wójta.
7.    Kopia skargi Państwa Róży i Andrzeja Żelaznych na działania Wójta Gminy.
8.    Plan pracy Komisji na 2010 rok.

metryczka


Wytworzył: Bożena Szajerka (20 stycznia 2010)
Opublikował: Bożena Szajerka (20 stycznia 2010, 08:12:42)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1194